Rosiczki - owadożerni drapieżcy ruszają na połów
Rosiczki - niesamowite rośliny, jakby ciągle pokryte poranną rosą, łączące w sobie piękno, oryginalność i zaradność. Kryje się jednak w nich zabójcza dla owadów niespodzianka. Skuszone nektarem, olejkami eterycznymi oraz pełną paletą barw, niczego niespodziewające się niewielkie zwierzątka mogą stać się kulinarną przekąską. Muchy, komary, roztocza, pająki, niektóre robaki – to są najlepsze roślin owadożernych przysmaki. Niezawodnie działające pułapki rosiczek mięsożernych to dla wielu owadów najkrótsza droga do piekła! Liście rosiczek owadożernych są pokryte licznymi włoskami, na końcówkach których znajduje się lepka ciecz. Niewielki, niczego niespodziewający się owad, jeśli tylko na nich usiądzie, to wpadnie w śmiercionośną pułapkę. Kleista maź nie pozwala mu się wyswobodzić, a podrażnione liście powoli zamykają śmiertelny uścisk. Soki trawienne rozpuszczą swą ofiarę, dostarczając owadożernym rosiczkom bogatych składników odżywczych. Mimo że ich domem są gleby bagienne, piaszczyste, kamienne, zakwaszone, ubogie w składniki odżywcze, to owadów do łapania tam nie brak. Niesprzyjające warunki stały się dla tych roślin owadożernych rajem na ziemi.
Rosiczki owadożerne występują poza Antarktydą na wszystkich pozostałych kontynentach. W Polsce występuje kilka gatunków:
- Drosera Rotundifolia (rosiczka okrągłolistna)
- Drosera Intermedia (rosiczka pośrednia)
- Drosera Anglica (rosiczka długolistna).
Różne gatunki rosiczek mięsożernych wymagają nieco innych warunków hodowli. Warunki te postaram się ogólnie przedstawić według poszczególnych grup o podobnych wymaganiach.