Ornithogalum Dubium
Ornithogalum Dubium, czyli śniedek wątpliwy należy do rodziny hiacyntowatych obejmująych około 260 gatunków i odmian. Rośliny te rozpowszechnione są głównie na terenie Europy, Azji oraz Afryki (głównie jej południowej części). Odmiany Dubium, którym w znacznym stopniu będzie poświęcony ten artykuł, dostępne są w kilku kolorach: białym, kremowym, żółtym i pomarańczowym. Ornithogalum Dubium ma wiele lokalnych nazewnictw, takich jak: Ptasie mleko (Holandia, "Ornis" oznacza ptak, natomiast "gala" to mleko), pomarańczowy gwiezdny kwiat, kwiat wężowy i wiele innych.
Śniedki wątpliwe są w Polsce stosunkowo mało rozpowrzechnionym kwiatem, jednak ulega to powoli zmianie. Przygodę z tą niezwykłą rośliną zacząłem całkiem przypadkowo, gdy przechadzając sie po jednym ze sklepów, zauważyłem niezwykły kwiat. Z doniczki wystawało kilka liści, z których wyrastała dziwna łodyga z szyszką pełną pąków, z czego kilka było już rozwiniętych. Miały wspaniały, pomarańczowy kolor. Był wtedy luty - na dworze zimno, pełno śniegu. W sumie biało, szaro i ponuro, do tego słońce wychodziło zza chmur raz w miesiącu. A tu nagle na mojej drodze taka niezwykła roślina. Pomyślałem - nie ma słońca, a tu taki słoneczny kwiat. Ten pomarańcz - aż promieniował. Nie wiedziałem jak się to hoduje, miałem też obawę, że skoro taki ładny to pewnie za kilka dni zwiędnie i nic z niego nie będzie. Ale ten kolor! No cóż, nie namyśłaem się długo i nowy, tajemniczy kwiat wylądował w moim koszyku. Po powrocie do domu umieściłem nową roślinkę na południowym parapecie i zacząłem szukać informacji na temat jej hodowli.
Gdzie kupić?
Zapraszamy na nasze aukcje Allegro. W ofercie sklepu posiadamy trzy kolory Ornithogalum Dubium:
Śniedek wątpliwy - uprawa, wskazówki i porady dotyczące hodowli
- Żelazną zasadą w hodowli Ornithogalum Dubium jest to, iż nie znoszą one zbyt wilgotnego podłoża. Podlewamy umiarkowanie, raz na tydzień. Należy jednak pamiętać, aby zbytnio nie przesuszyć podłoża. Jeśli będzie jednak zbyt mokro - roślina po prostu zgnije lub zaatakują ją choroby.
- Śniedek wątpliwy może spokojnie rosnąć zarówno na słonecznym stanowisku jak i również zacienionym. Osobiście preferuję miejsce w pełnym słońcu.
- Dubium jest rośliną, która rośnie w warunkach domowych, może być również hodowana w ogródku.
- Niezależnie od uprawy, podłoże musi być bardzo dobrze przepuszczalne - najlepiej dobrej jakości, brunatne torfy oraz ziemie kompostowe z dodatkiem piasku.
- W przypadku uprawy na zewnątrz, musimy wybrać starannie stanowisko - dobrze sprawdzają sie ogrodowe skalniki i miejsca z piaszczystą glebą. Jeśli miejsce będzie podmokłe - bulwa może po prostu zgnić.
- Przesadzanie - w okresie wiosennym, bulwy sadzimy na ok. 3cm głębokości, sadzonki 3-6 cm od siebie. Raz na kilka lat, gdy zauważymy, że roślina rośnie słabo - wymieniamy jej podłoże na nowe w okresie wiosennym.
- Ornithogalum Dubium nawozimy raz na miesiąc uniwersalnym nawozem dla roślin kwitnących.
- Kwiaty usuwamy natychmiast gdy przekwitną - zapobiega to zbytniemu osłabieniu rośliny
- Liście usuwamy dopiero wtedy, gdy całkiem pożółkną.
- W przypadku ataku grzybów na bulwy - stosujemy standardowy oprysk środkiem grzybobójczym dla roślin ozdobnych.
- W razie pojawienia się rdzy - skracamy chorobowo zmienione liście.
- Zimowanie - gdy roślina przekwitnie, potrzebuje okresu spoczynku. Ograniczamy wówczas podlewanie (tak aby podłoże było tylko bardzo lekko wilgotne) i przestawiamy w chłodne miejsce. Gdy roślina ponownie się przebudzi, wystawiamy ją w słoneczne miejsce. Zimą bulwy można przechowywać w doniczce w suchym i przewiewnym miejscu. Bulwy zazwyczaj wypuszczają nowe kwiaty w okolicach stycznia-lutego.